Serdecznie zapraszam na noworoczne warsztaty jogi i ajurwedy!
✺ Podczas warsztatów będziemy przyglądali się sobie i naszym indywidualnym potrzebom przez pryzmat filozofii jogi i ajurwedy, wg których działają na nas, w zmiennych proporcjach, element wody, ognia i powietrza.
✺ Zarówno filozofia jogi, a dokładnie filozofii samkhya jogi, jak i tradycyjna medycyna indyjska, czyli ajurweda, opierają się o teorię stworzenia zwaną sṛṣṭyupatti. Według tej teorii, najpierw powstała uniwersalna dusza, czysta świadomość - puruṣa oraz materia kosmiczna, natura przejawiona - prakṛti.
✺ Dr Partap Chauhan w książce “Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym” (tłum. Eżbiety Żuk-Widmańskiej) tak tłumaczy powstanie elementów świata przejawionego:
“Z uniwersalnej duszy lub czystej świadomości powstał pierwotny dźwięk Om (Aūṃ), a jego wibracje stworzyły przestrzeń (ākāśa). Przestrzeń zaczęła wirować i poruszać się, co sprawiło, że powstał element powietrza (vāyu). Tarcie pomiędzy przestrzenią a powietrzem wygenerowało gorąco i powstał ogień (agni). Wzrost gorąca sprawił, że przestrzeń i powietrze częściowo stopiły się i połączyły, tworząc płyn - powstała woda (jala). Trochę wody zmieszało się z przestrzenią, powietrzem i ogniem, tworząc element stały - ziemię (pṛthivī). Tak więc z przestrzeni, do której dołączyły kolejne elementy, utworzył się wszechświat, Ziemia oraz wszystko, co na niej istnieje. W ludziach pięć elementów to trzy podstawowe energie biologiczne, które mają swoje odzwierciedlenie w ciele fizycznym i konstytucji psychicznej. Nazywa się je doszami (dosa). Są to vata, pitta i kapha.”
“Umysł i ciało w dążeniu do zdrowia i szczęścia są nierozerwalną parą. Tak jak są trzy różne typy fizycznej konstytucji ciała są też trzy, mające odmienną naturę typy umysłu, nazywa się je trzema gunamimi (triguna).”
💧tamas - zatrzymanie, spoczynek, inercja, bezruchu, ignorancja
🔥 rajas - ruch, dynamizm, działanie, pasja
🫧 sattva - harmonia, dobroć, lekkość, kreatywność, świetlistość
“Konstytucja umysłowa/ guna subtelnie wpływa na dosze i dominuje w charakterze.”
✺ Dosze pitta, vata i kapha (elementy ognia, powietrza i wody) odnoszą się do konstytucji psychofizycznej człowieka i stanowią punkt wyjścia dla postawienia prawidłowej indywidualnej diagnozy w ajurwedzie. Guny zaś odnoszą się do stanu umysłu, na który uczymy się wpływać poprzez praktykę jogi.
✺ Podczas prowadzonych przeze mnie sesji jogi, doświadczymy takich sposobów praktyki, dzięki którym będziemy mogli rozpoznać wszystkie trzy guny: Piątkowa sesja będzie poświęcona elementowi wody i gunie tamasu. Oswoimi się z energią bezruchu, niedziałania, ciężaru i zatrzymania. W sobotę będziemy wzniecać ogieć poprzez dynamiczny ruch. W niedzielę zaś doświadczymy praktyki harmonizującej, dodającej powietrza, jasności i lekkości.
✺ Na warsztat zaprosiłam także Elę Żuk-Widmańską, ekspertkę w dziedzinie ajurwedy. W sobotę po śniadaniu Ela poprowadzi 3-godzinną sesję, podczas której opowie nam, czym jest ajurweda. Pomoże nam określić nasze dosze, wyjaśni ich charakterystykę oraz przybliży zasady dbania o zdrowie w odniesieniu do konstytucji ciała. Będziemy mieli także czas zapoznać się z techniką ajurwedyjskiego masażu głowy.
ORIENTACYJNY PLAN DNIA:
💧PIĄTEK 13.01.2023:
16:30 przyjazd
17:00 TAMAS - praktyka jogi dla zatrzymania i odpoczynku
19:30 kolacja
20:30 medytacja
🔥SOBOTA 14.01.2023:
7:30 spacer medytacyjny i pranayama
9:00 śniadanie
10:00 AJURWEDA - wykład Eli Żuk-Widmańskiej, wskazówki praktyczne, diagnoza własnej doszy, nauka ajurwedyjskiego masażu głowy
13:00 obiad
17:00 RAJAS - praktyka jogi dla pobudzenia i zaangażowania do działania
19:30 kolacja
20:30 sesja z dźwiękiem mis i gongów Tybetańskich
🫧NIEDZIELA 15.01.2023:
7:30 spacer medytacyjny i pranayama
9:00 śniadanie
11:00 SATTVA - praktyka jogi dla poczucia harmonii, równowagi i lekkości
13:00 obiad
14:00 zakończenie warsztatów
✤ DOROTA KOBOS
Jest dyplomowaną instruktorką hatha jogi wg metody B.K.S. Iyengara ze stopniem Poziom III (Junior Intermediate III). Jestem artystką, malarką i graficzką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi z tytułem magistra sztuki. Praktykę jogi rozpoczęła w 2002 roku. Regularnie uczestniczY w wielu warsztatach hatha jogi prowadzonych w kraju i zagranicą, w Instytucie Mistrza B.K.S Iyengara w Punie, w Indiach, w Hiszpanii, w Niemczech i w Australii.
O praktyce jogi mówi:
“Strumień energii, płynący przez ciało ułożone w asanie powinien być jednostajny i niezakłócony. Opór dla swobodnego przepływu energii stawia nie tylko specyficzna dla każdego z nas budowa ciała, ale i nasze myśli, lęki, czyli wewnętrzna konstrukcja psychiczna i stan umysłu. Praktykując z ciałem, oddechem i umysłem w asanach, stopniowo odkrywamy i lepiej rozumiemy nas samych, naszą ludzką naturę i ukryty potencjał doświadczania spokoju w sobie i w relacji ze światem. Taka praktyka staje się prawdziwą jogą i prowadzi głębiej w wyciszony stan umysłu.”
✤ ELŻBIETA ŻUK - WIDMAŃSKA
Ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzy i masaży ajurwedyjskich uczyła się w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach, Faridabad pod kierunkiem Doktora Partapa Chauhana. Stworzyła portal internetowy ajurweda.pl. Jest autorką przekładu z angielskiego książki Dr Partapa Chauhana „Ajurweda jak dbać o siebie i być zdrowym”. Uczy ajurwedy. Prowadzi szkolenia z masaży ajurwedyjskich, gotowania według zasad ajurwedy.
O ajurwedzie mówi:
“Według mnie, ajurweda to nauka o podejmowaniu decyzji, a podejmujemy je w każdej chwili. Chodzi o to, aby były one korzystne dla nas z perspektywy całego życia. Jest to możliwe, kiedy umysł jest spokojny, wyciszony i zrównoważony. Jak to osiągnąć ? Tego właśnie uczy nas ajurweda. Pomimo iż liczy sobie ponad 5 tysięcy lat, nie straciła nic ze swojej aktualności. Jej zasady są niezmienne i uniwersalne, na tym polega jej piękno.”
🏡 MIEJSCE:
Klimatyczny, drewniany dom z bali Ani Kociszewskiej składa się z salonu z kominkiem i jadalnią, dużą kuchnią oraz 7-ma pokojami 2-, 3- i 4-osobowymi. Tuż obok domu, w osobnym budynku znajduje się przestronna i jasna sala do praktyki jogi z ogrzewaniem podłogowym oraz z dużymi oknami z widokiem na zieleń.
Dom i budynek z salą otacza obszerny teren, porośnięty drzewami, starymi jabłoniami i krzewami. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu dzikie zwierzęta.
Kuchnia w Pełni jest wegetariańska i wegańska, przepyszna, różnorodna, uwzględniająca alergie pokarmowe i nietolerancje (po wcześniejszym zgłoszeniu).
Więcej o Pełni:
https://annakociszewska.pl/yoga/osrodek-warsztatowy/
✤ PŁATNOŚCI:
Opłata 850,- PLN obejmuje:
✺ pobyt wraz z noclegiem i wegetariańskim wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja)
✺ wszystkie sesje asan, pranayamy i medytacji
✺ wykład o ajurwedzie, diagnoza doszy i nauka ajurwedyjskiego masażu głowy
✺ sesja z dźwiękiem Mis i Gongów Tybetańskich
ZAPISY: yoga@dorotakobos.com
❗️GWARANCJĄ REZERWACJI MIEJSCA JEST WPŁATA ZALICZKI 300 PLN❗️
CZAS NA ZGŁOSZENIE DO 15.12.2022 (decyduje data zaksięgowania wpłaty zaliczki 300 PLN)
Dane do przelewu bankowego:
41 1050 1461 1000 0097 0708 6881
Dorota Kobos Yoga & Art
Tytuł przelewu: “Joga i Ajurweda w Pełni 2023”
❗️W przypadku rezygnacji z udziału zwrot zaliczki nastąpi, jeżeli na zwolnione miejsce znajdzie się inna chętna osoba.
ADRES:
Pełnia Ośrodek Warsztatowy
Podwale 32, 05-092 Kępa Kiełpińska
https://maps.app.goo.gl/9umCYKkzybRgYszp9?g_st=ic
DOJAZD:
Życzliwych uczestników serdecznie proszę o zgłaszanie faktu posiadania ewentualnych wolnych miejsc w samochodzie. Jeśli przyjedziemy mniejszą ilością aut, usprawnimy dojazd i zredukujemy niekorzystny wpływ na środowisko.
Zapraszam!
Dorota Kobos